Viete čo spôsobuje vlhkosť vzduchu?

25.11.2016

Staviate dom, rekonštruujete alebo už dlhšie máte pocit, že vzduch je zatuchnutý a vlhký? Pri stavbe domu je nutné myslieť na vyťahovanie vlhkosti z hĺbky muriva, ktorá keď sa neodstráni môže spôsobovať problémy do budúcnosti, ako je opadávanie omietok, plesne a znehodnotenie celej stavby.

Pri výstavbe domu na toto mnoho ľudí zabúda a nepovažuje to za dôležité, keďže navonok sa javí všetko vporiadku. Avšak mali by ste na to myslieť, keď si dom staviate svojpomocne a nepodceniť to. Ak vám dom stavia stavebná firma, mala by odvlhčovanie automaticky zabezpečiť, ale skontrolujte si radšej, či sa tak skutočne stalo.

Odvlhčovanie vzduchu je nevyhnutnou činnosťou, ak si chceme udržať zdravé ovzdušie doma či vo firme. Nezdravé, vlhké ovzdušie sa stáva výborným prostredím pre plesne a baktérie, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie.

Čo je však dôležité vedieť, je to, že pri bežnom vetraní neodstránime vlhkosť vo vnútri muriva, ale iba navonok na povrchu, zo vzduchu! Vlhkosť ostáva vo vnútri steny či podlahy a spôsobuje problémy. Pri využívaní priemyselných odvlhčovačov sa dom zbavuje vlhkosti na dlhú dobu. Odvlhčovanie je efektívne, keď sa vykonáva neustále, asi mesiac. Vlhkosť je odstránená nielen zo steny, ale i z podláh, kde sa na údržbu častokrát zabúda.

Priemyselné odvlhčovače pracujú na princípe separácie kondenzovanej vlhkosti z miestnosti. Efektívnosť odvlhčovača sa zvýši vykúrením miestnosti, aby sme spoľahlivo docielili vznik rosného bodu v odvlhčovanom priestore. Vysokým výkonom dosiahnete to, čo by ste bežne dostupným odvlhčovačom, ako napr. Ceresit nedosiahli.

Naše priemyselné odvlhčovače je vhodné použiť aj pri vytopení, kedy je potrebné dať exponovaný priestor opäť doporiadku a zbaviť ho vlhkosti. V prípade takýchto ekologických havárií je dokonca použitie odvlhčovača preplácané poisťovňou (v prípade, že máte poistenie).


Príklad z praxe:

Firma postavila 4 podlažnú bytovku a predala byty. Na začiatku vykurovacej sezóny sa v bytoch nových majiteľov objavili najprv vlhké okná a potom kritické miesta vznikli  vlhké rohy v miestnosti a dokonca zvlhnutý priestor za kuchynskou linkou, kde boli tzv. tepelné mosty. 

Na vlhkých miestach sa začali tvoriť viditeľné plesne. Vznikol vážny problém s reklamáciami bytov, nakoľko vlhký zaplesnený priestor je zdraviu škodlivý... 

Investor sa rozhodol, že toto už v nasledujúcich 2 rovnakých bytovkách, ktoré dokončuje nepodcení a pred odovzdaním bytov novým majiteľom byty zbaví vlhkosti odvlhčením pomocou priemyselných odvlhčovačov. 

 Je to dobrý príklad, ako predísť problémom. Je veľmi múdre myslieť na odvlhčovanie dopredu, nakoľko v už obývanej bytovke sa to rieši veľmi problematicky. Stačilo tak málo a problém s vlhkosťou v novostavbe nemusel byť .